099A4602.JPG
Aktualności Drony niezbędne w wielu dziedzinach życia

W trakcie wystawy towarzyszącej dwudniowej konferencji International Drone Event – Świat Pomiarów w Centrum Kongresowym Targów Kielce wiodące firmy z branży: RIEGL/Laser-3D.pl, TPI, NaviGate i Geotronics Dystrybucja zaprezentowały najnowsze rozwiązania dronowe. Można było m.in. zobaczyć tańczącego psa robota wartego setki tysięcy złotych oraz poznać funkcjonowanie systemu do poszukiwania osób zaginionych.

Robot pies - nośnikiem systemów pomiarowych

Robot pies, Spot firmy Boston Dynamics – to najbardziej rozwinięte tego typu urządzenie, które imituje ruchy psa z bardzo dużą skutecznością można było zobaczyć na stoisku firmy Geotronics Dystrybucja.

- Prezentowana technologia to jest coś, co jest najbliżej ideału, czyli żywego stworzenia. Dla nas Spot jest nośnikiem systemów pomiarowych takich jak skanery laserowe, odbiorniki GNNS. Jego głównym założeniem jest to, że ma zastąpić człowieka w sytuacji niebezpiecznej zagrażającej życiu lub zdrowiu człowieka. Dociera tam, gdzie trudno dotrzeć dronom. Robot Spot utrzymuje się na czterech nogach, nie wymaga zbyt dużej energii jak w przypadku zwykłego drona. Ma to duże znaczenie dla geodetów pomiarowych, ponieważ pozwala na dłuższy czas pracy – podkreślał Wojciech Stolarski z Geotronics Dystrybucja

 Spot może sprawdzić się w pomiarach wszędzie tam, gdzie jest zbyt ryzykownie dla człowieka, np. w kopalniach czy budynkach grożących zawaleniem. Dane zebrane przez Spota można analizować i w sposób metryczny wykorzystywać.

Drony ratujące życie

W trakcie prelekcji Wojciecha Gruźlińskiego z firmy aeroMind, uczestnicy konferencji IDE-Świat Pomiarów mogli poznać funkcjonowanie dronów i systemu do poszukiwania osób zaginionych. Oprogramowanie SARUAV, o którym była mowa zostało opracowane na Uniwersytecie Wrocławskim, a jego praca opiera się na analizie zdjęć wykonanych z drona i wykrywania osób na tych zdjęciach. System ten oparty jest na sztucznej inteligencji. Dzięki programowi, już w czerwcu 2021 roku na mokradłach w Beskidzie Niskim odnaleziono poszukiwanego mężczyznę. Z systemu może korzystać ratownictwo i służby mundurowe, takie jak: straż pożarna czy policja.

Drony dla każdego rolnika

Jak mówił Artur Malczewski z firmy TPI, drony są wykorzystywane nie tylko w geodezji i przy kręceniu filmów, ale także w rolnictwie. Producenci przekonują, że dron znajdzie zastosowanie nie tylko w dużej firmie, ale także u zwykłego rolnika.

- Największym plusem jest to, że nowoczesne drony są automatyczne. Kiedyś taką maszyną trzeba było umieć latać, uzyskać pozwolenie i tak dalej. Współczesny dron zaopatrzony w odpowiedni program zrobi to wszystko za nas. Wystarczy wcisnąć guzik – tłumaczy pan Artur.

Profesjonalny dron oprócz zwykłych zdjęć i filmów, może wykonywać także zdjęcia termalne, w ultrafiolecie czy mapujące teren w trójwymiarze. Ciekawym jest również fakt, że najwyższe modele mogą lecąc automatycznie zmieścić się w otworze większym od nich samych o zaledwie 2 cm.

- Ceny maszyn z gatunku tych półprofesjonalnych zaczynają się od około 10 tysięcy złotych, a górnej granicy nie ma. Za topowy model Matrice 300 RTK, który przy wadze około 5 kilogramów i rozmiarze około metra może osiągnąć prędkość prawie 90 km/h przyjdzie nam zapłacić około 50 tysięcy złotych, a to, co do niego zamontujemy, to już kwestia zasobności portfela i naszej fantazji. Ważne jest jednak oprogramowanie. Tu też mówimy o rozbieżności od dziesięciu do kilkudziesięciu tysiącach złotych, ale pamiętajmy, że mając dobre oprogramowanie, nawet dronem z niższej półki możemy znacznie usprawnić swoją pracę – mówi Artur Malczewski.

Mapowanie laserowe wykorzystywane w leśnictwie oraz do tworzenia gier komputerowych

Innym ciekawym elementem IDE jest obecność technologii mapowania laserowego w trójwymiarze. Jak tłumaczy Jacek Krawiec z firmy Laser-3D, w dużym uproszczeniu chodzi o możliwość odwzorowania dowolnego terenu czy trzech wymiarach. I nie chodzi jedynie o zdjęcia.

- Mapując laserowo las i przenosząc go do wirtualnej rzeczywistości możemy nie tylko do woli się po nim poruszać, ale także ustalić które drzewa jakiego są gatunku, jaki mają wiek i pokazać sam teren pod nimi, co pomaga np. w odkrywaniu dawnych szlaków czy ukrytych ruin – mówił Jacek Krawiec.

Laserowe mapowanie jest wykorzystywane też do tworzenia gier komputerowych. Szczególnie przydaje się, gdy twórcy chcą przenieść np. polski zabytek do gry tak, aby można go było do woli zwiedzać.

Konferencja i wystawa IDE-Świat Pomiarów trwała dwa dni – od 24 do 25 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

(MS)